RT Chimera - шаблон joomla Новости

BreadCrumbs CSS

نورپردازی نما

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان گفت: نورپردازی شهری با ایجاد ارزش، سبب افزایش جذابیت در قابلیت‌های جذب گردشگر و ایجاد احساس امنیت در گردشگران و شهروندان می‌شود و تاثیر زیادی در توسعه صنعت گردشگری دارد.


 حسین سهیل  افزود: نورپردازی مقوله‌ای است که می‌تواند در ایجاد ارزش و جذابیت در جاذبه‌های گردشگری یک منطقه نقش و تاثیر به‌سزایی را ایفا کند. نورپردازی نما و جلوه‌دهی علاوه بر احیای بافت شهری در شب و ایجاد خاطره ذهنی مناسب در گردشگران، می‌تواند از طریق تاثیرگذاری در امنیت و نیز افزایش زمان گردشگر و در صورت بهره‌گیری مناسب به عنوان یک جاذبه گردشگری مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
وی ادامه داد: نورپردازی پارک‎ها بر عهده شهرداری است که در پاره‌‌ای مواقع برخی از شهرداری‌ها بدون محاسبه و در نظر گرفتن معیارها و استانداردهای موجود، نورپردازی‌ پارک‌ها را انجام می‌دهند و گاهی نیز دیده شده که ترکیب رنگ این نورپردازی‌ها مناسب مکان‌های عمومی نیست. همچنین نورپردازی از معابر و کوچه‌ها بر عهده شرکت توزیع نیروی برق استان است که طراحان و مهندسان این شرکت با استفاده از نرم‌افزار محاسبات نوع چراغ و فاصله چراغ‌ها از یکدیگر و انتخاب نوع چراغ‌ها نسبت به معبر را محاسبه می‌کنند.
این مسئول با اشاره به اقتصادی بودن بحث کیفیت نور و شدت روشنایی نور، افزود: در شهر‌ها از چراغ‌های سدیم که به رنگ زرد است استفاده می‌شود چون شدت نور بالاتری نسبت به دیگر چراغ‌ها دارد و طول عمر بالای این چراغ‌ها یکی از دلایل اقتصادی بودن آنان است و نیز شرکت توزیع برق در سطح کل استان بیش از 150 هزار شعله چراغ دارد که هزینه نگهداری و توسعه این چراغ‌ها در طول سال در حدود شش میلیارد تومان است که این شرکت با استفاده از چراغ‌های LED به جای لامپ‌های گازی که کیفیت نور بالاتر و طول عمر بیشتری دارد، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.
سهیل با اشاره به اینکه استفاده از رنگ‌ها در نورپردازی شهری بحثی روان‌شناسی است، خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از رنگ آبی در معابر و پارک‌ها سبب افزایش خشونت، تنش و درگیری در شهرها می‌شود و رنگ زرد آرامش‌دهنده و رنگ سفید سبب افزایش هوشیاری در افراد می‌شود.