RT Chimera - шаблон joomla Новости

مقالاتمقالات کاربردی و مفید در حوزه نورپردازی

BreadCrumbs CSS

نور درمانی

 فتوتراپی (به طور کلاسیک به عنوان هلیودرمانی نامیده می شد)شامل قرار گرفتن در معرض نور روز و یا طول موج خاصی از نور با استفاده از لیزر،LED، لامپهای فلورسنت، لامپهای دیکرونیک و یا لامپ های بسیار روشن، نور تمام-طیف، که معمولاً با دستگاه های مختلف کنترل می شود، می باشد. نور برای مدت زمان تجویز شده و در برخی موارد، در یک زمان خاص از روز تجویز می شد.


 درمان با نور درخشان یک درمان معمول برای اختلال خلقی فصلی و اختلالات ریتم شبانه روزی است. استفاده مشترک از این واژه با درمان اختلالات پوستی (عمدتاً پسوریازیس)، اختلال خواب و برخی از اختلالات روانی همراه است. نور درمانی هدایت شده به پوست، برای درمان آکنه ولگاریس، اگزما و زردی یا یرقان نوزادان نیز استفاده می شود. نور درمانی که شبکیه چشم را مورد هدف قرار می دهد در درمان اختلالات ریتم شبانه روزی مانند سندرم خواب مرحله ای متاخر استفاده می شود و همچنین می تواند برای درمان اختلال خلقی فصلی، و با حمایت هایی برای اختلالات روانی غیر فصلی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

دیگر کاربردهای پزشکی نور درمانی شامل کنترل درد، تسریع بهبود زخم، رشد مو، بهبود در خواص خون و گردش خون و بیماری ها و اختلالات مرتبط با سینوس نیز می شود. بسیاری از این کابردها از درمان با لیزر کم توان و درمان با نور قرمز در محدوده ۶۲۰-۶۶۰ نانومتر استفاده می کنند.
البته با توجه به عوارض و هزینه ی پایین وتاثیرات اثبات شده این نوع درمان و اطلاع رسانی های کافی به جامعه و فعالیت کلینیک های فتوتراپی در خارج از کشور , استفاده از محصولات روشنایی - درمانی در این کشورها ترویج یافته و صنعت ساخت این تجهیزات ضمن کسب تجارب و مهارتهای کافی در این صنعت ،زمینه ی اشتغال و سودآوری را بهمراه داشته و در رشد اقتصادی کشور موثر می باشد.