RT Chimera - шаблон joomla Новости

مقالات الکترونیک مقالات آموزشی و کاربردی در حوضه الکترونیک

7 قسمت تشکیل دهنده اسکوتر برقی

اسکوتر برقی به همراه 7 جزء تشکیل دهنده آن را در این مقاله مطالعه خواهید کرد. امروز بطور اختصاصی قصد داریم در مورد اسکوترهای برقی معمولی ( بدون دسته ) یا همان اسکوترهای اسمارت بالانس صحبت و اجزای اسکوتر برقی را معرفی کنیم. هر اسکوتر برقی از اجزا زیر تشکیل شده است:

در ادامه هر یک از بخش های اسکوتر برقی را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. برد الکترونیکی اسکوتر برقی:

  برد اسکوتر برقی وظیفه کنترل اسکوتر را بعهده دارد. البته 2 مدل مختلف از بردهای اسکوتر برقی وجود دارند : بردهای 3 تکه و بردهای 2 تکه

  • بردهای اسکوتر برقی 3 تکه: شامل 1 مادر برد و 2 عدد ژیروسکوپ هستند. مادربرد وظیفه تصمیم گیری، مقایسه، راه اندازی موتورها (درایو موتورها )، فعال سازی  آلارم‌ها،روشن و خاموش کردن اسکوتر برقی را به عهده دارد. اکثر خرابی اسکوترها در این بخش اتفاق می افتد و تعمیرکار اسکوتر برقی در ابتدا این بخش را مورد برسی قرار می‌دهد. در مرکز مادربرد یک  آی سی بزرگ از نوع ارم وجود دارد که کلیه پردازش های الکترونیکی در این بخش انجام می شود. در قسمت جلوی این برد خازن های صافی مشاهده می‌شود. در کنار این خازن ها سوکت روشن و خاموش اسکوتر برقی و سوکت شارژر مشاهده می‌شود. در اطراف این برد ترانزیستور ها قرار دارد که به عنوان ماسفت شناخته می‌شود. وظیفه آنها انتقال برق باتری به موتور های اسکوتر برقی است. دلیل اینکه این ترانزیستورها روی صفحه آهنی پیچ شده‌اند این است که در زمان روشن بودن و حرکت اسکوتر برقی و جریان کشی موتورهای اسکوتر از باتری، این ترانزیستورها داغ می‌شوند و صفحه  آلومینیومی زیر برد در واقع نقش خنک کننده را عهده دار است. در قسمت انتهای برد سوکت ها و سیم های ورودی و خروجی برد مشاهد ه می‌شود. 2 تکه برد کوچکتر از برد اصلی که عملکردی مانند هم دارند و ژیروسکوپ نام دارند. هر پدال از اسکوتر برقی یک برد ژیروسکوپ یا همان جایروسکوپ دارد که وظیفه این برد تشخیص زاویه پدال بر حسب محور افق می‌باشد. زاویه پدال‌ها لحظه به لحظه توسط ژیروسکوپ‌ها سنجیده می‌شود. هر قدر زاویه پدال ها بیشتر شود سرعت اسکوتر برقی بیشتر خواهد شد. نکته: بردهای جایروسکوپ زمانی فعال می‌شوند که پا روی پدال اسکوتر برقی قرار داشته باشد.
  • بردهای اسکوتر برقی 2 تکه: اما در بردهای 2 تکه اسکوتر برقی برد اصلی که در بردهای 3تکه توضیح داده شد در 2 برد جایروسکوپ خلاصه شده است و به دلیل طراحی نادرست و همچنین کیفیت پایین قطعات مونتاژ شده روی این بردها خیلی زود معیوب می‌شوند و عمدتا قابل تعمیر نیستند به همین دلیل خرید اسکوترهای برقی 2 برد را توصیه نمی‌کنیم.
  برد سه تکه اسکوتر برقی
 2. باتری اسکوتر برقی: باتری قلب تپنده اسکوتر برقی است. باتری اسکوتر برقی از نوع لیتیومی است و که نوع استاندارد آن شامل 20 عدد سلول باتری لیتیومی می‌باشد. زمانی که 20 سلول باتری کنار هم قرار می‌گیرند و بطور سری - موازی به یکدیگر متصل می‌شوند، 36 ولت و جریان خروجی 4400 میلی آمپر را ایجاد می‌کنند. البته یادآوری می‌کنم که باتری‌هایی با ظاهر مشابه اما با 10 سلول باتری هم در بازار دیده می‌شوند که توصیه می‌کنیم باتری اسکوتر برقی را از مراکز معتبر تعمیرات اسکوتر تهیه فرمایید.
  باتری اسکوتر برقی
 3. شاسی اسکوتر برقی: این قسمت از جنس آلومینیوم بوده و کلیه متعلقات اسکوتر روی این قطعه نصب می‌شوند. شاسی قادر است وزنی در حدود 100 کیلوگرم را تحمل کند.

  شاسی اسکوتر برقی

 4. موتور اسکوتر برقی: در اسکوتر های برقی از نوعی موتور با عنوان موتور براشلس یا بدون جاروبک استفاده می‌گردد. این موتورها راندمان بالایی را دارند و گشتاور بسیار زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهند. موتور اسکوترهای برقی در واقع همان چرخ های اسکوتر برقی هستند اما نکته اینجاست که شفت موتور ثابت و پوسته موتور می‌چرخد.موتور اسکوتر برقی
 5. ماژول بلوتوث: در برخی از مدل های اسکوتر بلوتوث وجود دارد و این امکان را به شما میدهد تا موسیقی را از بلندگوی اسکوتر بشنوید. برای اینکار کافیه که بلوتوث گوشی موبایل را روشن کرده و به بلوتوث اسکوتر کانکت شوید. حال با پخش موسیقی از روی گوشی موبایل ،صدا از بلندگوی اسکوتر برقی پخش خواهد شد.بلوتوث
 6. ریموت کنترل: این قابلیت هم مانند بلوتوث یک آپشن محسوب می‌شود. ریموت کنترل در اسکوترها 2 قابلیت در اختیار ما قرار می‌دهد :
  • حالت آماده به کار یا همان استند بای
  • تغییر مود های عملکرد اسکوتر

  نکته : در حال حاضر اسکوتر ها 2 مود عملکردی دارند (بیگینر یا مبتدی و پیشرفته یا ادونسد)

  در مود مبتدی سرعت واکنش اسکوتر برقی نسبت به تغییر زاویه پدال های اسکوتر کندتر می‌شود و کنترل دستگاه ساده‌تر خواهد بود و در مود پیشرفته اسکوتر برقی به صورت نرمال عمل می‌کند.

 7. بدنه اسکوتر ( قاب اسکوتر ): بدنه یا قاب روکش پلاستیکی یا فلزی اسکوتر می‌باشد که در انواع رنگ ها و سایزهای مختلف تولید می‌شود. خبر خوب اینکهبدنه اسکوتر برقی در صورت شکستن قلب یا شاسی اسکوتر، امکان تعویض این 2 قسمت وجود دارد. همچنین روکش های به عنوان قاب ژله‌ای وجود دارند که از بدنه اسکوتر در برار ضربه و ساییدگی محافظت می‌کنند.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Like what you see?

Close

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...